• رسول خدا (ص) در روایتى که فضیلت ماه رجب را بیان مى‌کرد فرمود: «از اوّلین شب جمعه ماه رجب غافل نشوید که فرشتگان آن را «لیله الرّغائب» نامیدند».

  به گزارش پایگاه خبری رهرونیوز و به نقل از ترشیز خوان؛ بدان که اولین شب جمعه ماه رجب را «لیله الرغائب» (یعنى شبی که رحمت و خیر آن کثیر است) می گویند و براى آن عملى با فضیلت بسیار وارد شده است.

  رسول خدا (صلی‌الله‌علیه‌وآله) در روایتى که فضیلت ماه رجب را بیان مى‌کرد فرمود: «از اوّلین شب جمعه ماه رجب غافل نشوید که فرشتگان آن را «لیله الرّغائب» نامیدند».

  آنگاه رسول خدا (ص) اعمالى را براى آن شب به این کیفیّت بیان فرمود :

  روز پنج شنبه اوّل ماه را روزه مى‌گیرى،

  چون شب جمعه فرا رسید، میان نماز مغرب و عشا دوازده رکعت نماز مى گذارى (هر دو رکعت به یک سلام) و در هر رکعت از آن، یک مرتبه سوره «حمد» و سه مرتبه «إنّا انزلناه» و دوازده مرتبه «قل هو الله احد» را مى خوانى.

  پس از اتمام نماز هفتاد مرتبه مى‌گویى: «أللّهُمَّ صَلِّ عَلى مُحَمَّد النَّبِىِّ الاُْمِّىِّ وَعَلى آلِهِ»

  آنگاه به سجده مى روى و هفتاد بار مى گویى: «سُبُّوحٌ قُدُّوسٌ رَبُّ الْمَلائِکَهِ وَالرُّوحِ»

  سپس سر از سجده برمى دارى و هفتاد بار مى گویى: «رَبِّ اغْفِرْ وَارْحَمْ وَتَجاوَزْ عَمّا تَعْلَمُ، إِنَّکَ أنْتَ العَلِىُّ الاْعْظَمُ»

  بار دیگر نیز به سجده مى روى و هفتاد مرتبه مى گویى: «سُبُّوحٌ قُدُّوسٌ رَبُّ الْمَلائِکَهِ وَالرُّوحِ»

  آنگاه حاجت خود را مى طلبى که ان‌شاءالله برآورده خواهد شد.

  رسول خدا (ص) در فضیلت این اعمال فرمود: «کسى که چنین نمازى را بخواند، خداوند همه گناهانش را بیامرزد… و در قیامت درباره هفتصد تن از خاندانش شفاعت مى کند، و چون شب اوّل قبر فرا رسد، خداوند پاداش این نماز را به نیکوترین چهره، با رویى گشاده و درخشان و زبانى فصیح و گویا، به سوى قبر او مى فرستد.

  آن چهره نیکو به وى گوید: «اى حبیب من! بر تو بشارت باد! که از هر شدّت و سختى نجات یافتى» از آن چهره نورانى مى پرسد: «تو کیستى؟ من تاکنون چهره اى از تو زیباتر ندیده ام و بویى از بویت خوشتر به مشامم نرسیده؟!»
  آن چهره نیکو پاسخ دهد: «اى حبیب من! من پاداش آن نمازى هستم که تو در فلان شهر، فلان ماه و در فلان سال به جا آورده اى؛ من امشب به نزد تو آمدم، تا حقّت را ادا کنم و مونس تنهایى تو باشم و وحشت را از تو مرتفع سازم تا زمانى که همگى در روز رستاخیز برخیزند و در عرصه قیامت بر سرت سایه بیفکنم».

  کیفیت این نماز چنین است :

  اولین پنجشنبه ماه رجب را روزه می دارى، چون شب جمعه داخل شود، ما بین نماز مغرب و عشاء دوازده رکعت نماز بجاى مى آورى، هر دو رکعت با یک سلام،
  به این ترتیب که در هر رکعت یک مرتبه سوره «حمد» و سه مرتبه «سوره قدر» و دوازده مرتبه «سوره توحید» می خوانى
  و هنگامى که از نماز فارغ شدى هفتاد مرتبه مى گویى: اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ النَّبِیِّ الْأُمِّیِّ وَ عَلَى آلِهِ [وَ آلِ مُحَمَّدٍ] .
  خدایا! بر محمّد پیامبر درس ناخوانده و خاندانش درود فرست
  سپس به سجده می روى و هفتاد مرتبه می گویى: (سُبُّوحٌ قُدُّوسٌ رَبُّ الْمَلائِکَهِ وَ الرُّوحِ)
  پاک و منزّه است پروردگار فرشتگان و روح
  آنگاه سر از سجده بر می دارى و هفتاد مرتبه مى گویى: (رَبِّ اغْفِرْ وَ ارْحَمْ وَ تَجَاوَزْ عَمَّا تَعْلَمُ، إِنَّکَ أَنْتَ الْعَلِیُّ الْأَعْظَمُ)
  پروردگارا! مرا بیامرز و بر من مهرورز و از آنچه از من می دانى بگذر، تو خداى برتر و بزرگ ترى
  دوباره به سجده مى روى و هفتاد مرتبه مى گویى: (سُبُّوحٌ قُدُّوسٌ رَبُّ الْمَلائِکَهِ وَ الرُّوحِ)
  پاک و منزّه است پروردگار فرشتگان و روح
  سپس حاجت خود را می طلبى که به خواست خدا برآورده خواهد شد.

  حاجت اصلی ما شیعیان فرج امام زمان علیه السلام باشد ان شاءالله

  انتهای پیام/